Szczecińskie Stowarzyszenie Kung-Fu Pięciu Zwierząt

Zajęcia prowadzone w ramach działalności Szczecińskiego Stowarzyszenia Kung-Fu Pięciu Zwierząt:

  • Hu Lung Pai Kung Fu Vo

    Ćwiczony w naszej Szkole Styl Tygrysa i Smoka pochodzi z południowych Chin, a jego pierwotne korzenie wywodzą się z buddyjskiego południowego Klasztoru Shaolin. Jest to styl zewnętrzny - nie jest jednak stylem typowo twardym. Zawiera w sobie bowiem techniki pięciu zwierząt. I tak znajdziemy tu zarówno:

    • dynamiczne i bazujące na sile fizycznej techniki TYGRYSA;
    • techniki potężnego bóstwa, jakim jest w Chinach SMOK - ruchy "obrotowe", miękkie, ale często kończące się eksplozją energii - tzw. fa jing;
    • szybkiego i zwinnego LAMPARTA;
    • ŻURAWIA - pełnego gracji i miękkości, ale posiadajścego silne szpony i twardy dziób oraz potężne skrzydła;
    • i wreszcie - WĘŻA - uosobienie błyskawicznej szybkości i miękkości, potrafiący zaatakować z każdej pozycji.

    Jak utrzymuje pierwszy polski nauczyciel Hu Lung Pai – Pan Ryszard Wierzba, wietnamscy mistrzowie, od których się uczył byli w przeszłości członkami elitarnego oddziału ochraniającego twórcę komunistycznego państwa wietnamskiego – Ho Chi Minha (Nguyen Van Thanh) żyjącego w latach 1890-1969.

    Struktura Hu Long Pai Kung Fu Vo świadczy o jego tradycyjności i skrajnie bojowym charakterze. Formy (tao lu) tego stylu nie mają charakteru sportowego – są raczej krótkie, ale za to bardzo konkretne. Zastosowanie bojowe technik zawartych w tych formach nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek fair play. Kto choć raz miał okazję obserwować pokaz naszego stylu, czy choćby zaawansowany trening Hu Long Pai (HLP) przekonał się, że są to techniki skrajnie niebezpieczne. Prawidłowe ich wykonanie może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia ciała przeciwnika lub nawet jego śmierci. Styl ten nie służy do walki sportowej, jednak może stanowić doskonałą bazę do rozwoju w tym kierunku.

    Ataki wykonuje się nie tylko rękami i nogami, ale również barkami i głową. Styl zawiera w sobie techniki do walki we wszystkich zakresach dystansu, jednak głównie nastawiony jest na półdystans i zwarcie - również walkę w parterze.

    Warunkiem skuteczności technik HLP w realnej walce jest nie tylko szybkość i siła ich wykonania ale przede wszystkim precyzja oraz umiejętność finezyjnego i swobodnego przechodzenia od technik tygrysa, lamparta przez żurawia do smoka i wreszcie węża. Techniki każdego z tych zwierząt mają swoją charakterystykę – specyficzne kształty ułożenia dłoni - co za tym idzie strefy punkty ataku, odmienną dynamikę i rytm walki. Połączenie tak odmiennych technik zwierzęcych – zapewnia praktykowi HLP swobodę w ich stosowaniu w zależności od potrzeby chwili. Łączenie twardych - choć nie do końca - technik tygrysa z miękkimi technikami węża oraz całym spektrum dynamiki pozostałych zwierząt pozwala każdemu adeptowi wypracować swoją własną metodę walki i dopasować ją do swoich własnych predyspozycji psychofizycznych, dobrać sobie preferowany dystans i taktykę walki.

    Kolejną cechą charakterystyczną HLP jest przywiązywanie wagi do ochrony tzw. linii centralnej oraz newralgicznych – witalnych punktów ciała. Dąży się jednocześnie do atakowania tych właśnie stref przeciwnika. Wszystkie techniki HLP bazują na krótkich szybkich atakach skierowanych właśnie na punkty witalne. Dąży się do jak najszybszego wyeliminowania przeciwnika w każdy możliwy sposób, uderzając i kopiąc właśnie tam, gdzie można wyrządzić największe spustoszenie – aby jak najszybciej zniwelować zagrożenie – czyli przeciwnika.

    instr. Antoni Piwowarczyk

  • Tai Chi Chuan - styl Yang

    W ramach statutowych działań Szczecińskiego Stowarzyszenia Kung-Fu Pięciu Zwierząt prowadzone są również zajęcia wewnętrznego - miękkiego stylu Kung-Fu, jakim jest TAI CHI CHUAN. Przewodniczący SSKFPZ Antoni Piwowarczyk naucza form stylu YANG - najbardziej rozpowszechnionego na świecie stylu TAI CHI CHUAN - oraz stylu WU, który jest uważany za najbardziej bojowy styl TAI CHI CHUAN. Technika przekazywana przez instr. A. Piwowarczyka została potwierdzona przez Mistrza CHANG FENG JUNA, który jest niezaprzeczalnym autorytetem w świecie Kung-Fu zarówno w Polsce, jaki i w Chinach.

    Uprawianie TAI CHI CHUAN prowadzi do rozwinięcia potencjału energii wewnętrznej QI, która według tradycyjnej medycyny chińskiej jest przyczyną i warunkiem życia. To ona jest siłą napędową wszystkiego, powoduje, że woda płynie, a wiatr wieje. Człowiek rodzi się z pewnym potencjałem tej energii, w trakcie życia trwoni ten potencjał przez nieodpowiednie odżywanie i zły tryb życia, co prowadzi do chorób, a później śmierci. TAI CHI CHUAN uczy kontrolowania przepływu QI w organizmie. W trakcie wykonywania ruchów TAI CHI wykorzystuje się oddychanie przeponowe - najniższymi partiami płuc. Dzięki temu następuje lepsze dotlenienie całego organizmu; oddychanie przeponowe powoduje również specyficzny masaż narządów wewnętrznych. Uprawianie TAI CHI CHUAN pod okiem dyplomowanego instruktora Kung-Fu, przy odpowiedniej systematyczności, owocuje lepszym zdrowiem i samopoczuciem, większą sprawnością ruchową, umiejętnością pokonywania stresów i kompleksów, wewnętrznym uspokojeniem, głębszym poznaniem samego siebie i praw rządzących światem. Badania przeprowadzone przez naukowców, nie tylko w Chinach, dowiodły, że dzięki uprawianiu TAI CHI CHUAN można uzyskać wymierne efekty w leczeniu bardzo wielu chorób. Uspokojenie i pogłębienie oddechu usprawnia układ oddechowy, krążenia i nerwowy. Dzięki masażowi, jakiemu poddawane są narządy wewnętrzne podczas wykonywania form TAI CHI CHUAN poprawia się funkcjonowanie układów trawiennego i wydalniczego. Ciągły tonus mięśni w trakcie wykonywania płynnych i łagodnych ruchów TAI CHI CHUAN usprawnia układ krążenia i szeroko rozumiany układ ruchu.

    Nie sposób przecenić zalet uprawiania TAI CHI CHUAN dla poprawy naszego zdrowia - pod warunkiem, że zajęcia prowadzone są specjalistycznie. Ostatnio bardzo często uprawianie TAI CHI CHUAN zalecane jest kobietom w okresie menopauzy dla złagodzenia negatywnych objawów oraz jako profilaktyka osteoporozy.

    instr. Antoni Piwowarczyk

  • Tai Chi Chuan - styl Wu

    Instruktor Antoni Piwowarczyk ćwiczy Tai Chi Chuan od 1990 r. Początkowo wyłącznie styl Yang, ucząc się go od takich nauczycieli jak D. Muraszko, Zhang Feng Jun i w końcu sifu Sławomir Pawłowski.

    Dzięki uprzejmości inst. D. Muraszko w roku 1993 poznał formę 56 ruchów stylu Wu - całkowicie nieznanego w ówczesnej Polsce - z przekazu mistrza Zhang Feng Juna - usportowiona gałąź stylu Wu.

    W roku 2004 na zaproszenie słupskiej Szkoły Hu Lung Pai Kung Fu i Pana D. Muraszko bardzo liczna reprezentacja SSKPPZ wzięła udział w seminarium z Dr. Markiem Langweilerem - przedstawicielem Światowej Federacji Wu Tai Chi Chuan (International Wu Style Tai Chi Chuan Federation).

    Od tamtej pory utrzymujemy stałą współpracę z Dr. Langweilerem. Systematycznie - przynajmniej dwa razy do roku -odbywają się w Szczecinie seminaria tradycyjnej, bojowej gałęzi stylu Wu prowadzone przez sifu Langweilera, osobistego ucznia sifu Wu Kwong Yu - spadkobiercy twórcy stylu, prawnuka sifu Wu Chien Chuanasifu Wu Tanana.

    Stały kontakt z Mistrzem jest gwarancją czystości przekazu stylu, możliwości nieograniczonego rozwoju oraz zdobycia pełnego przekazu - nauki zarówno form ręcznych, jak i z broniami, poznania bojowych aplikacji technik zawartych w formach, ćwiczeń z partnerem rozwijających wrażliwość, umiejętność kierunkowania energii własnej i przeciwnika, a co a tym idzie zainteresowani mogą dojść do praktycznych umiejętności walki. W naszej Szkole istnieje zatem możliwość poznania i doskonalenia Tai Chi Chuan zarówno wyłącznie dla zdrowia, jako metody medytacyjnej, jak i skutecznej sztuki walki.

    instr. Antoni Piwowarczyk

  • San Shou - chiński boks

    Jest to tzw. wolna walka KUNG-FU. W rzeczywistości nie jest to wolna walka ponieważ obowiązują tam ścisłe reguły. Walczy się w ochraniaczach. Wyłączone są wszelkie ataki na punkty witalne i stawy. Walczy się na parkiecie, macie lub LEI TAI - podeście tradycyjnie używanym do pojedynków wojowników KUNG-FU w Chinach.

    Dozwolone są, w zależności od przepisów obowiązujących na konkretnym turnieju, techniki:

    • ciosy rękoma na nogi, korpus i głowę - z wyłączeniem potylicy
    • niekiedy dozwolone są uderzenia tzw. flashbackiem - uderzenie ręką w głowę przeciwnika po obrocie, a także ataki łokciami na korpus
    • kopnięcia na wszystkie poziomy - również niskie kopnięcia tzw. low kicki
    • podcięcia i rzuty niskie i wysokie - w zależności od nawierzchni na jakiej odbywa się walka
    • niekiedy dopuszczalna jest krótka walka w parterze zawierająca w sobie wszelkie techniki tzw. grapplingu
    • walka rozgrywana jest w kategoriach wagowych

    Członkowie naszego Stowarzyszenia mają za sobą liczne występy na arenie sportowej zdobywając wielokrotnie medalowe miejsca. Ostatnie osiągnięcia przedstawicieli naszej Szkoły to dwa srebrne medale zdobyte na XIV Mistrzostwach Szkoły Czarnego Smoka organizowanych corocznie w Lęborku przez sifu MARKA BEYROWSKIEGO, które odbyły się w maju 2009 r. w kategoriach:

    • San Shou mężczyzn do 65 kg,
    • Qing Da kobiet do 65 kg.

    instr. Antoni Piwowarczyk

  • Samoobrona dla Kobiet

    „Ćwicz swój umysł, czyń dzikim swoje ciało”. Samoobrona jest czymś, co ma służyć temu, abyśmy mogli żyć spokojnie. Warsztat z zakresu samoobrony bazuje na zajęciach prowadzonych w Szczecińskim Stowarzyszeniu Kung Fu Pięciu Zwierząt i obejmuje m.in.: prezentacje i objaśnienie technik bazujących na naturalnych odruchach ciała ludzkiego, omówienie zasad realnej samoobrony, faktów dot. sytuacji bezpośredniego zagrożenia, elementy wiktymologii, możliwości wykorzystania elementów otoczenia i posiadanych przedmiotów.

    Podstawą warsztatu jest indywidualne podejście do każdej z uczestniczek pozwalające na poznanie i wykorzystanie możliwości swojego ciała oraz umysłu w sytuacji realnego zagrożenia.

    Prezentowane są techniki proste, a przez to skuteczne i łatwe do opanowania. Niezbędne jest tylko przełamanie i pokonanie lęku oraz wykorzystanie stresu, jako czynnika pobudzającego, a nie unieruchamiającego. Jak mówią mistrzowie: „pierwszą rzeczą potrzebną do obrony jest poznanie przeciwnika”.

    Warsztaty z zakresu samoobrony organizujemy w systemie seminaryjnym (weekendowym) po uzbieraniu się grupy min. 10 osób. Jesteśmy otwarci na współpracę z osobami prywatnymi, instytucjami, fundacjami, organizacjami pozarządowymi i prywatnymi firmami zarówno na terenie Szczecina, jak i całego województwa zachodniopomorskiego.

    instr. Antoni Piwowarczyk

  • Chi Kung - sztuka pracy nad oddechem

    Chi Kung (Qigong) – jest to chińska gimnastyka oddechowa. Jej głównym zadaniem jest rozwijanie posiadanego przez każdego potencjału energii wewnętrznej CHI (QI), z którąsię rodzimy i w trakcie swojego życia – najczęściej – trwonimy poprzez nieodpowiedni tryb życia i złe nawyki. Chi Kung jest wykorzystywany w medycynie chińskiej profilaktycznie i do leczenia najróżniejszych schorzeń. Ostatnio jest z powodzeniem stosowany również na Zachodzie w różnego rodzaju lecznicach, klinikach i sanatoriach – najczęściej wykorzystuje się do tego taoistyczne odmiany tej gimnastyki.

    Chi Kung od wieków jest wykorzystywany także w treningu Kung Fu. W takim zastosowaniu uczy panowania nad oddechem i ukierunkowania energii przy wykonywaniu technik walki. Ponadto na wysokim poziomie zaawansowania tzw. „twardy Chi Kung” służy do zwiększania odporności ciała na ataki nawet ostrąbronią- jest to m.in. tzw. trening żelaznej koszuli. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej buddyjskie odmiany Chi Kung.

    W SSKFPZ ćwiczony jest zarówno Chi Kung taoistyczny, jak i buddyjski - jest integralnączęściąniemalże każdego treningu. Prowadzimy także odrębne treningi Chi Kung. W niedziele naszątradycjąjest wykonywanie Luohan Shi Ba Shou na dachu naszego centrum przy ul. Heyki 25 (w zależności od warunków atmosferycznych). Jest to buddyjski system ćwiczeń Chi Kung stworzony przez dwudziestego ósmego patriarchę buddyzmu, twórcę odłamu Chan (jap. Zen) mnicha Bodhidharmę, w Chinach zwanego Da Mo.

    Prócz własnych doświadczeń w treningu Chi Kung wykorzystujemy wiedzę przekazanąnam przez takich mistrzów, jak sifu Sławomir Pawłowski, sifu Mark Langweiler i sifu Zhang Feng Jun.

    instr. Antoni Piwowarczyk

  • Zajęcia indywidualne

    Zapraszamy Państwa do najbardziej tradycyjnej i jednocześnie najskuteczniejszej, elitarnej formy przekazu rodzinnego stylu kung fu. Indywidualne zajęcia z instruktorem w bezpośredniej relacji uczeń-nauczyciel zapewniają optymalizację procesu szkoleniowego.

    Istnieje możliwość uczestniczenia w lekcjach prywatnych (pojedynczo lub w grupie do czterech osób). Program zajęć dopasowujemy indywidualnie do oczekiwań i wymagań uczestników. Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego.

    instr. Antoni Piwowarczyk